W dniach 3-5 grudnia 2024 roku odbyła się w Kairze w Egipcie 9. edycja targów Food Africa Cairo. Targi te z roku na rok ugruntowują swoją pozycję najważniejszej imprezy wystawienniczej branży spożywczej na kontynencie afrykańskim. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wystawia się na Food Africa Cairo od 2015 roku.
Tegoroczne stoisko narodowe zorganizowane przez KOWR zgromadziło pod szyldem „Poland tastes good” 18 firm z sektora rolno-spożywczego. Polscy przedsiębiorcy zaprezentowali m.in.: proszki mleczne i artykuły mleczne, sery, produkty rybne, świeże jabłka i gruszki, soki, liofilizowane owoce, warzywa i zioła, pikle, kasze, zioła, fasole, słodycze, mleko dla niemowląt, suplementy diety dla sportowców, półprodukty dla przemysłu mleczarskiego, cukierniczego i piekarniczego oraz produkty typu convenience food.
W uroczystym otwarciu targów 3 grudnia br. udział wzięli przedstawiciele egipskiego rządu, w tym: Pan Hassan El-Khatib – Minister Inwestycji i Handlu Zagranicznego, Pan Sherif Farouk – Minister Zaopatrzenia i Handlu Wewnętrznego oraz Pan Ihab Mohamed Amin – Przewodniczący Urzędu ds. Nadzoru Przemysłowego, który reprezentował Wicepremiera ds. Rozwoju Przemysłowego oraz Ministra Przemysłu i Transportu.
Egipscy goście odwiedzili także polskie stoisko, na którym zostali przyjęci przez Pana Henryka Smolarza – Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Pana Mirosława Maliszewskiego – Przewodniczącego Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP oraz Prezesa Związku Sadowników RP. Rozmowy były doskonałą okazją do zaprezentowania potencjału polskiej żywności i zacieśnienia relacji gospodarczych ze stroną egipską.
W dniu 2 grudnia br. firmy uczestniczące w stoisku narodowym miały możliwość wzięcia udziału w wizytach w lokalnych sieciach handlowych (Kheir Zaman, Al-Othaim Market i Carrefour), zorganizowanych przez KOWR we współpracy z Ambasadą RP w Kairze.
Podczas 3 dni targów na stoisku odbywały się pokazy kulinarne i degustacje polskich produktów, przybliżające zwiedzającym Food Africa Cairo polską kuchnię i tradycję kulinarną, dostosowaną do lokalnych uwarunkowań kulturowych.
Wydarzenie jest doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów handlowych z kontrahentami z Egiptu, a także innych krajów Afryki. Pozwala na zwiększenie swojej widoczności i rozpoznawalności biznesowej w 15 krajach Wspólnego Rynku Afryki Wschodniej i Południowej (COMESA).
Targi Food Africa Cairo wykazują tendencję wzrostową, jeżeli chodzi o liczbę wystawców i stoisk. W porównaniu z edycjami sprzed pandemii COVID-19 widoczna jest też większa dbałość o stronę wizualną stoisk, w co dobrze wpisuje się polski pawilon narodowy.